Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego (www.oa.uj.edu.pl) jest częścią Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Obserwatorium nosi imię Mikołaja Kopernika, a znajduje się w Forcie Skała, około 10 km na zachód od centrum miasta. Dojazd możliwy jest poprzez Bielany lub Zakamycze.

Uniwersytet Jagielloński ufundowany został w 1364 roku, Obserwatorium - w 1792. Jego program naukowy obejmował obserwacje pozycji Słońca, Księżyca, satelitów Jowisza, obserwacje zakryć gwiazd, mechanikę nieba Układu Słonecznego i gwiazd podwójnych, obserwacje meteorologiczne, badanie gwiazd zaćmienowych, rotacji i kształtu Księżyca.

Obecnie zespół kilkudziesięciu naukowców prowadzi badania naukowe w dziedzinie astrofizyki i kosmologii.
Obejmują one prace w szerokim zakresie astronomii obserwacyjnej, jak przykładowo w zakresie astronomii optycznej: badanie komet, gwiazd i kwazarów, a w dziedzinie radioastronomii: pól magnetycznych w galaktykach i gromadach galaktyk oraz morfologii radiogalaktyk.

W zakresie astrofizyki wysokich energii bada się promieniowanie rentgenowskie oraz energetyczne promieniowanie gamma z kosmicznych akceleratorów cząstek. Wykonywane są także zaawansowane badania teoretyczne w dziedzinie kosmologii i fizyki zjawisk grawitacyjnych oraz prace modelowe wykorzystujące symulacje numeryczne w badaniach kosmicznej plazmy i akceleracji cząstek w obiektach astrofizycznych.

Podstawę prowadzonych prac obserwacyjnych Obserwatorium stanowi udział w wielkich międzynarodowych projektach badawczych astronomii optycznej (10m teleskop SALT w Południowej Afryce), radioastronomii (europejskie obserwatorium LOFAR) i astronomii gamma (obserwatorium H.E.S.S. W Namibii) oraz wykorzystywanie międzynarodowych obserwatoriów satelitarnych oraz czołowych obserwatoriów astronomicznych na świecie. W Krakowie realizujemy też programy badawcze w oparciu o własne radioteleskopy i teleskopy optyczne.